YURTSEVERLİK.COM YENİLENEBİLİR ENERJİ DOSYASINI AÇIYOR. ÜNSAL ÖZTÜRK YAZDI- GELECEĞİN SAVUNMA POLİTİKASI YENİLENEBİLİR ENERJİ

Ana Sayfa » EKONOMİ » YURTSEVERLİK.COM YENİLENEBİLİR ENERJİ DOSYASINI AÇIYOR. ÜNSAL ÖZTÜRK YAZDI- GELECEĞİN SAVUNMA POLİTİKASI YENİLENEBİLİR ENERJİ

02.03.2019 - 21:13

YURTSEVERLİK.COM YENİLENEBİLİR ENERJİ DOSYASINI AÇIYOR. ÜNSAL ÖZTÜRK YAZDI- GELECEĞİN SAVUNMA POLİTİKASI YENİLENEBİLİR ENERJİ

Geleceğin Savunma Politikası Yenilenebilir Enerjidir

 

20 Şubat 2019 Çarşamba günü AB Konseyi’nde yenilenebilir enerji konusunda çok önemli bir toplantı yapıldı.

 

Uzmanlara göre yenilenebilir enerji kaynakları, jeopolitik haritayı yeniden çizebilecek güce sahiptir. Nitekim güneş, rüzgar ve dalga enerjisi gibi çeşitli yenilenebilir enerji kaynakları bir anlamda bir ülkenin bulunduğu coğrafi bölgeyle doğrudan ilişkilidir. Örneğin yılın neredeyse 365 günü yağmurlu ya da bulutlu geçen İngiltere’de güneş enerjisinden yararlanma fikri ve projesi çok da mantıklı ve akılcı değildir.

 

Diğer taraftan AB, Yenilenebilir Enerji Direktifi çerçevesinde 2021 yılına kadar palm yağının kullanımını ertelediği gibi 2030 yılına kadar da bu ürünün enerjide kullanımına kademeli olarak son vermeyi planlamaktadır.

 

Ayrıca Paris İklim Sözleşmesi çerçevesinde sera gazı salınımını 2030 yılına kadar en az %40 azaltabilmek amacıyla AB tarafından alınan bir kararla 2030 yılına kadar yenilenebilir enerjide %32’lik bir hedefe ulaşılması planlanmış durumda olup, buna göre gerekli teknik ve hukuki düzenlemelerle beraber gerekli yatırımlar da yapılmakta.

 

Bu toplantıya dışarıdan davetli olarak katılanlar arasında IRENA (Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı) Başkanı Adnan Z. Amin de vardı.

 

IRENA Başkanı Adnan Z. Amin, 20 Şubat 2019 Çarşamba günü Euractiv Gazetesi ile Brüksel’deki bir toplantı esnasında yaptığı bir görüşmede, geleceğin en etkili silahının yenilenebilir enerji kaynakları olduğunu ve buna bağlı olarak da yani ülkeler arasında oluşacak olan politik ve ekonomik ilişkilerde olduğu kadar siyasi ittifak ve birlikteliklerin de temelinde artık temiz enerjinin çok önemli bir unsur olacağını ifade etti.

 

Dahası yapılan toplantıda fosil yakıtların tersine bir ülkenin geleceğine yönelik olarak güvenliğinin temiz enerji ile doğrudan olan ilişkisinin ve öneminin her geçen daha da arttığına işaret edildi.

 

Yani bir anlamda bir ülkenin enerji güvenliği ve bağımsızlığı artık içli dışlı olgular olup, birbirlerinin ayrılmaz birer parçalarıdır.

 

Bağımsız bir firma olan IRENA, başta Afrika, Orta Amerika ve Asya gibi birçok değişik coğrafyalarda çeşitli çalışma ve projeler yürütmektedir.

 

Örneğin IRENA, 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynak kullanımında %27’lik bir hedefe ulaşabilmek üzere ASEAN (Güney Asya Ülkeleri Birliği) ile bir Mutabakat Metni (MoU) imzalamış bulunmaktadır.

 

Dahası birçok ülkenin Afrika’ya yönelmesinin altında yatan esas neden aslında yıl boyunca sonsuz güneş enerjisinin var olmasıdır.

 

Buna karşın Ülkemizdeki yenilenebilir enerji kaynakları ve buna yönelik politikaya gelince durum pek de iç açıcı gözükmemektedir.

 

Nitekim Ülkemizin genel olarak dağlık bir yapıya sahip olması aslında rüzgar enerjisi konusunda bize bir anlamda üstünlük sağlamaktadır. Güneş enerjisi konusunda ise, Ülkemiz, başta Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgesi dikkate alındığında oldukça zengin sayılabilir. Deniz dalgasından enerji üretimi konusunda ise, Karadeniz’in azgın dalgaları bize yine bir anlamda önemli bir avantaj sağlamaktadır. Zira Karadeniz yaz – kış sürekli dalgalı bir denizdir.

 

Kısacası Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça avantajlı olmasına karşın, geleceğe yönelik iyi bir projeksiyon çizilmeyip, günlük siyasi kısır çekişme ve günü kurtarma politikaları sonucu Ülkemiz, enerji konusunda büyük ölçüde dışa bağlıdır.

 

Burada önemli olan, kaynağa sahip olmak değil, akıllı ve bilinçli yöneticilere ve ekibe sahip olmaktır.

 

Bu ülkenin ihtiyacı olan tek şey, “Koltuktan güç alan değil, koltuğa güç veren yöneticiler”dir.

 

Tıpkı Ulu Önder Atatürk ve ekibi örneğinde olduğu gibi.

 

Ünsal ÖZTÜRK

 

Kaynak

 

20 Şubat 2019 tarihli Euractiv Gazetesi

 

https://www.euractiv.com/section/energy/interview/irena-chief-renewable-energy-is-defence-policy-of-the-future/

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :