YURTSEVERLİK.COM’DAN PAZAR SİNEMASI- GİZLİ BİR YAŞAM: TÜM BUNLARIN NİÇİN OLDUĞUNU BİLDİĞİMİZ BİR ZAMAN GELECEK

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » YURTSEVERLİK.COM’DAN PAZAR SİNEMASI- GİZLİ BİR YAŞAM: TÜM BUNLARIN NİÇİN OLDUĞUNU BİLDİĞİMİZ BİR ZAMAN GELECEK

15.03.2020 - 11:06

YURTSEVERLİK.COM’DAN PAZAR SİNEMASI- GİZLİ BİR YAŞAM: TÜM BUNLARIN NİÇİN OLDUĞUNU BİLDİĞİMİZ BİR ZAMAN GELECEK

 

Terrence Malick‘in yazıp yönettiği A Hidden Life, Avusturyalı Franz Jägerstätter’ın gerçek hayatından esinleniyor. II Dünya Savaşı’nda yaşananların ardından Naziler için savaşmayı reddeden ve bu yüzden de 1943 yılında idam edilen Franz Jägerstätter’e August Diehl hayat veriyor.

Avusturya’nın uçsuz bucaksız ormanlarla kaplı, baş döndüren dağlarla kuşatılmış bir köyünde neredeyse masal hayatı yaşayan Franz, eşi ve iki kızı, İkinci Dünya Savaşı’nın dağıttığı hayatlara somut bir örnek oluşturuyor. Savaşın en azdığı dönemlerde Almanya ve Hitler adına askere çağrılan bu sıradan köylü, savaşmayı reddettiği için tutuklanır. İşkencelerle geçen cezaevi günlerinde avukatı kurtuluş yolları arar ve bulur: Yalnızca Hitler’e bağlılık yemini etmesi bütün her şeyi çözecektir, Franz bunu kabul etmez ve başı kesilerek öldürülür.

 

İki çocukla yapayalnız kalan eşinin filmin sonunda söylediği sözler unutulacak gibi değil:

”Tüm bunların niçin olduğunu bildiğimiz bir zaman gelecek. Ve gizemler olmayacak. Bileceğiz neden yaşadığımızı. Bir araya geleceğiz. Meyve bahçeleri, tarlalar ekeceğiz. Yurdumuzu yeniden inşa edeceğiz…”

 

Gizli Bir Yaşam izle

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :