YURTSEVERLİK.COM’UN ÖZEL HABERİ: ESAD, SURİYE’DE TÜRKİYE’NİN KONTROLÜNDEKİ TOPRAKLARLA İLGİLİ VERECEĞİ KARARDA NEYİ BEKLİYOR?

Ana Sayfa » GÜNCEL » YURTSEVERLİK.COM’UN ÖZEL HABERİ: ESAD, SURİYE’DE TÜRKİYE’NİN KONTROLÜNDEKİ TOPRAKLARLA İLGİLİ VERECEĞİ KARARDA NEYİ BEKLİYOR?

01.09.2018 - 15:37

YURTSEVERLİK.COM’UN ÖZEL HABERİ: ESAD, SURİYE’DE TÜRKİYE’NİN KONTROLÜNDEKİ TOPRAKLARLA İLGİLİ VERECEĞİ KARARDA NEYİ BEKLİYOR?

 

 

El Cezire TV’nin her akşam haberlerden sonra yayınlanan “Inside Story/ Olayın İçyüzü” programında dün İdlib’deki gelişmelere masaya yatırıldı.

Ürdün’den bir askeri uzmanın, Moskova’dan Putin’e yakın bir gazetecinin ve Chatham House/Londra’dan bir Ortadoğu uzmanının katılımıyla gerçekleşen programda, bölgede ki güç dengeleri ayrıntılı biçimde analiz edilirken ilk saptama, Rusya’nın 2015’de çatışmalara müdahil olmasıyla beraber Esad’ın güçlendiği yönündeydi.

Buna göre Kürtlerin hakim olduğu bölgeler dışında ( katılımcılar toprakların %25’i olarak ifade ettiler ) İdlib ve Türkiye’nin kontrolündeki alanlar hariç, Esad güçleri buraları terörist unsurlardan geri aldı.

Peki İdlib’de son durum ne?

Suriye’nin geri aldığı topraklardaki terörist unsurların buraya yığıldığı ve sayılarının 40- 50 bin arasında olduğu bilgisi verilirken, kent ve çevresinde üç milyon Suriyeli’nin yaşadığı tahmin ediliyor.

Suriye ve Rusya’nın buraya yapacağı nihai müdahalenin hangi boyutta gerçekleşeceği, Ankara- Moskova ve dolayısıyla Şam arasında sürdürülüyor. Ayrıca bu konu önümüzdeki günlerde Tahran’da, İran’ın da katılımıyla yeniden değerlendirilecek.

İdlib’de yapılacak müdahalede bir insanlık dramının yaşanmasından da korkuluyor. Bu noktada hemen akla ilk gelen soru Tahriri Şam ve Al Nusra’ya bağlı terörist unsurların nasıl bir yol izleyecekleri. Yani kan akıtmaya devam mı edecekler, yoksa çatışmaya girmeden teslim mi olacaklar? Ancak buradaki belirsizliğin asıl nedeni terörist gruplarının başka devletler adına faaliyet gösteriyor olmaları. Proxy savaşçıları olarak tanımlanan bu oluşumlar şimdi bunun bekleyişi içindeler.

Sivillerin durumu ise tamamen belirsiz.

Türkiye 3 milyondan fazla Suriyeli’yi topraklarında barındırdığından, olası bir sığınmacı akınına karşın sınırlarını kapatmış durumda. Bu noktada Rusya acaba nasıl bir tavır alacak? Türkiye’nin ABD ve NATO ile yaşadığı sıkıntılar iki ülkeyi yakınlaştırmış görünüyor. Rusya bu yakınlaşmayı korumak için hassas davranıyor. Bu durumda İdlib’in kaderi Türkiye, Rusya ve Suriye’nin ortaklaşa verecekleri karara bağlı. Konunun diğer boyutu ise Türkiye’nin İdlib’de izleyeceği yolun Suriye’yi yakından ilgilendirmesi. Esad, Türkiye’nin denetimindeki bölgelerle ilgili kararını İdlib’deki gelişmelere bakarak verecek. Olasılıklardan bir tanesi Esad’ın, Türkiye’nin denetlediği yerlerle ilgili sessiz kalabileceği yönünde.

Tabii bu arada İran’ın 4’lü görüşmeler sırasında, Suriye’de kaybettiği üstünlüğünü geri isteyebileceği de bir diğer olasılık.

Toprakların % 25’ini kontrol eden Kürtlerin durumu ise bambaşka bir tartışma konusu.

Yani özet olarak Suriye’de henüz son oyun ‘’End Game’’ oynanmadı.

Ancak teröristler gruplar için, “Sonun Başlangıcı”na gelindiği söylenebilir.

El Cezire’de yayınlanan programda ifade edilen görüşler ana başlıklarıyla böyleydi.

Program boyunca katılımcıların ABD’nin bu gelişmeler karşısında nasıl bir tutum sergileyeceğine hiç değinmemeleri ise dikkat çekiciydi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :