YURTSEVERLİK.COM’UN ÖZEL HABERİ. EYLÜL’DE ALMANYA’YA GİTMEYE HAZIRLANAN ERDOĞAN’I ORADA NELER BEKLİYOR? ALMANYA TÜRKİYE’YE HANGİ KOŞULDA YARDIM EDECEK?

Ana Sayfa » GÜNCEL » YURTSEVERLİK.COM’UN ÖZEL HABERİ. EYLÜL’DE ALMANYA’YA GİTMEYE HAZIRLANAN ERDOĞAN’I ORADA NELER BEKLİYOR? ALMANYA TÜRKİYE’YE HANGİ KOŞULDA YARDIM EDECEK?

16.08.2018 - 9:02

YURTSEVERLİK.COM’UN ÖZEL HABERİ. EYLÜL’DE ALMANYA’YA GİTMEYE HAZIRLANAN ERDOĞAN’I ORADA NELER BEKLİYOR? ALMANYA TÜRKİYE’YE HANGİ KOŞULDA YARDIM EDECEK?

 

YURTSEVERLİK.COM’UN ÖZEL HABERİ. EYLÜL’DE ALMANYA’YA GİTMEYE HAZIRLANAN ERDOĞAN’I ORADA NELER BEKLİYOR? ALMANYA TÜRKİYE’YE HANGİ KOŞULDA YARDIM EDECEK?

 

Türkiye’nin içine sürüklendiği ekonomik çalkantı yalnız burada değil, başta Avrupa olmak üzere bir çok ülkede yakından takip ediliyor.

3 milyon Türk’ün yaşadığı Almanya, Türkiye’deki ekonomik ve siyasi gelişmeleri yakından izleyen ülkelerin başında geliyor.

Yurtseverlik .com, El Ceziree Televizyonu’nda Inside Story- Öykünün İçyüzü Programı’na katılan Almanya’nın önceki AB B.Elçisi ve Daimi Temsilcisi Dietrick von Kyaw’un çok önemli açıklamalarını, kamuoyunun dikkatine sunuyor.

Dietrick von Kyaw’un Türkiye ve ekonomik krizle ilgili sözlerinin asıl çarpıcı yanı, Erdoğan’ın eylül ayında Almanya’ya yapacağı gezi öncesi orada nasıl karşılanacağı ile de yakından bağlantılı. El Ceziree’deki programda ana konu ‘’Türkiye krizinde kimi suçlamalı?’’ sorusu üzerine oturtulmuştu. Bu soruya daimi temsilcinin verdiği yanıt şöyle:

‘’Yatırımcının  Türkiye’ye güveni azaldı. Bu büyük ölçüde Başkan Erdoğan’ın tarzı ile ilgili. Merkez Bankası’nın faizleri arttırmasından başka çaresi yok. Başkan bunu kabul etmeli. Bu böyle giderse Türkiye’nin telafisi çok zor durumlarla karşı karşıya gelmesi kaçınılmaz. Gelişmekte olan ülkelerde ekonominin canlandırılması için zaman zaman rasyonel limitler aşılabilir. Türkiye’de bu limitler Erdoğan yüzünden fazlasıyla açıldı. Trump/Erdoğan ilişkisine gelince; dürüstçe ifade etmem gerekirse sahnede kendilerine aşırı önem veren iki kişi var. İkisi de tamamen iç politikaya yönelik davranıyor. Trump’ın, Avrupa ile pek ilgisi yok. Türkiye ise, NATO üyesi olmasına karşın, Putin ile sıkı ilişkileri ve silah satın almasıyla, bana kalırsa sınırları bir hayli aşıp, ilişkileri germekten kaçınmıyor.’’

Dietrick von Kyaw  ‘’Peki Almanya Türkiye’ye yardım için ne yapabilir?’’ sorusuna ise şu yanıtı verdi:

‘’Türkiye şu anda çok riskli bir istikrarsızlık içinde. Ancak Almanya olarak bizim Türkiye ile gerek NATO üyeliği, gerek AB Gümrük Birliği içinde olması, en önemlisi de Almanya’da yaşayan 3 milyon Türk vatandaşı nedeniyle girift ilişkilerimiz var. Bu nedenlerle biz Türkiye’nin istikrarsızlık içinde olmasını arzu etmeyiz. Ancak, Almanya’nın Türkiye’ye yardım edip edemeyeceği büyük ölçüde Erdoğan’ın bizim önerilerimizi dinleyip dinlememesine bağlı. Erdoğan’ın Eylül’de  Almanya’ya gelmesini bekliyoruz. Kendisine özellikle, 2.Dünya Savaşı sonrasında küllerinden doğan Almanya’nın bu başarısında en büyük payın Bağımsız Merkez Bankası olduğuna dair tecrübelerimizi anlatacağız. Rasyonalite dışı hareket eden hiçbir Merkez Bankası’nın başarı şansı olmadığı konusunda kendisine fikrimizi söyleyeceğiz. Bu tavsiyelerimizi dinlemesini umut ediyoruz. Yoksa sorunun çözümünün umutsuz hale geleceğini anlamasını bekliyoruz.’’

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :