YURTSEVERLİK.COM’UN ÖZEL HABERİ: MACRON GERİ ADIM ATTI, PEKİ BEDELİ NE OLACAK?

Ana Sayfa » GÜNCEL » YURTSEVERLİK.COM’UN ÖZEL HABERİ: MACRON GERİ ADIM ATTI, PEKİ BEDELİ NE OLACAK?

12.12.2018 - 8:26

YURTSEVERLİK.COM’UN ÖZEL HABERİ: MACRON GERİ ADIM ATTI, PEKİ BEDELİ NE OLACAK?

Salı gecesi yayınlanan France24/İngilizce Kanalı’nın “debate/tartışma” programında Macron’un dün açıkladığı ” acil eylem planı”nda yer verdiği önlemlerin, Fransız bütçesine etkileri tartışıldı. 

Macron’un, Sarı Yeleklilerin taleplerinin bir bölümünü haklı bulup düzenleyeceği sözünü verdiği mali yardımların toplam 11 milyar €’ya ulaşılacağı ve bunun 2019 bütçesinde öngörülen 98.7 milyar €’luk açık üzerine eklenmesiyle toplam açığın %3.6’yı bulacağı tahmin ediliyor.

Diğer taraftan Bloomberg’e göre, bu ilave açık Avrupa’nın ikinci büyük ekonomisinin başını Brüksel ile iyice derde sokacağa benziyor. 

Bu arada İngiliz Guardian gazetesinin analizine göre, Sarı Yelekliler Macron’u köşeye sıkıştırıp, dört hafta içinde istediklerini elde ettiler. Peki bu sonuç onları daha da güçlendirip radikal talepleri arttırmalarına neden olabilir mi?Böylece belki de son zamanlarda popülaritesi iyice dibe vuran Macron’un istifası bile gündeme gelebilir.

Macron’un Sarı Yeleklilere verdiği bu ödünün, bütçe açığı konusunda Brüksel ile bir süredir kavgalı olan İtalya’nın da elini güçlendireceği ve Brüksel’in red ettiği bütçe açığını kolayca geçirmesine fırsat sağlayacağı iddia ediliyor.

Diğer yandan Fransa’da liselere sıçrayan gösterilerde tutuklanan çok sayıda öğrencinin derhal serbest bırakılması talep ediliyor. Ayrıca üniversite giriş sistemine itiraz yanında, yabancı öğrencilerden talep edilecek yüksek harçların, bir hak olan üniversite öğretimini lüks hale getirmesine de tepki var. Kendi taleplerinin Sarı Yeleklilerden çok farklı olduğunu, o yüzden Sarı Yelek giymediklerini söyleyen lise öğrencileri sesleri duyulana kadar meydanları bırakmayacaklarını ifade ediyorlar.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :