ZAMANLAMA ÇOK ÖNEMLİ. ÖCALAN 8 YIL ARANIN ARDINDAN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞTÜ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ZAMANLAMA ÇOK ÖNEMLİ. ÖCALAN 8 YIL ARANIN ARDINDAN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞTÜ

06.05.2019 - 20:49

ZAMANLAMA ÇOK ÖNEMLİ. ÖCALAN 8 YIL ARANIN ARDINDAN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞTÜ

 

Abdullah Öcalan, avukatları aracılığyla paylaştığı mesajda, “İnanıyoruz ki SDG kapsamında Suriye’deki sorunların çatışma kültüründen uzak durularak; Suriye’nin bütünlüğü çerçevesinde Anayasal güvenceye kavuşturulmuş yerel demokrasi perspektifinde çözüme ulaştırılması amaçlanmalıdır. Bu bağlamda Türkiye’nin hassasiyetlerine de duyarlı olunmalıdır” dedi.

 

Taksim Hill Otel’de avukatlar basın açıklaması yapan avukatların konuşmasında satır başları şöyle:

“İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunmakta olan müvekkilimiz Sayın Abdullah Öcalan ile 02.05.2019 tarihinde avukatları olarak bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu görüşme 27 Temmuz 2011 tarihinden bugüne 810 başvuru sonrası gerçekleşen ilk avukat görüşmesidir. Bu görüşmeden yaklaşık iki hafta önce yaptığımız bir itirazı karara bağlayan Bursa Ağır Ceza Mahkemesi, İmralı’daki tüm müvekkillerimiz açısından avukat ile görüşme yasağının kaldırılmış olduğunu tebliğ etmiştir.

‘SADECE İKİ AVUKATIN GÖRÜŞME YAPMASINA İZİN VERİLMİŞTİR’

Görüşmenin gerçekleşmesi amacıyla yapmış olduğumuz başvuru aynı zamanda İmralı Cezaevi’nde bulunan diğer müvekkillerimiz Sayın Veysi Aktaş, Sayın Hamili Yıldırım ve Sayın Ömer Hayri Konar ile görüşme taleplerini de içermesine rağmen görüşmeye izin verilmemiştir. Yine görüşme başvurusu geçmişte olduğu gibi dört avukat olarak yapılmış, sadece iki avukatın görüşme yapmasına izin verilmiştir. Görüşme esnasında not ve evrak alış-verişine izin verilmemiştir. Bu görüşme sonrası 6 Mayıs Pazartesi için yapılan aile/vasi görüş başvurusu hukuki engel olmamasına rağmen kabul edilmemiştir.

Bu arada Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Sezai Temelli’nin imzalarıyla yayınlanan yazılı basın açıklamasında, Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla yaptığı görüşmenin ‘gecikmiş ama olumlu bir adım’ olduğu belirtildi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :