29 Eylül 2023 - Hoş geldiniz

ZAPORİJYA NÜKLEER SANTRALİ’NİN FAALİYETLERİ TAMAMEN DURDU

Ana Sayfa » DÜNYA » ZAPORİJYA NÜKLEER SANTRALİ’NİN FAALİYETLERİ TAMAMEN DURDU

Eklenme : 11.09.2022 - 16:18

ZAPORİJYA NÜKLEER SANTRALİ’NİN FAALİYETLERİ TAMAMEN DURDU

Ukrayna’yı işgal eden Rus ordusu tarafından geçen Mart ayında ele geçirilen Zaporijya Nükleer Santrali’nde üretim faaliyetlerin tamamen durduğu açıklandı. Santral’in işletmesinden sorumlu Ukrayna’nın resmi kurumu Energoatom’dan yapılan açıklamada, santralin işler haldeki son reaktörünün de sabaha karşı kapatıldığı bildirildi. Bölgedeki çatışmalar yüzünden Zaporijya Santrali’nin altı reaktörünün elektrik şebekesiyle bağlantısı geçen hafta kesilmiş, reaktörler sadece bir kaç gün daha soğutma sistemlerine yetecek kadar elektrik üretmişti.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Energoatom, santrale dışarıdan gelen elektrik hattının kesilmesi riskinin yüksek olduğunu, bu durumda reaktörleri soğutmak ve nükleer erimeyi önlemek için acil durum dizel jeneratörlerinin devreye alınacağını bildirdi. Tesisin yöneticisi Associated Press (AP) haber ajansına yaptığı açıklamada santralin 10 günlük dizel yakıtı bulunduğunu aktardı.

Ukrayna elektriğinin beşte birini karşılayan santral

Energoatom, Rus güçlerinin bir an önce Zaporijya Santrali’ni terk etmesini ve santral çevresinde askerden arındırılmış bölge oluşturulmasını istedi. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) da santral çevresinde güvenli bölge oluşturulması talebinde bulunuyor.

Türkiye, Zaporijya’daki olası bir nükleer felakete hazır mı?

Ukrayna’nın güneyindeki Enerhodar kentinde bulunan Zaporijya, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali. 1984 ile 1995 yılları arasında kademeli olarak faaliyete başlayan santralin reaktörleri Ukrayna’nın elektrik ihtiyacının yüzde 20’sini karşılıyor.

Rusya’nın bölgedeki saldırıları nedeniyle bir süredir nükleer felaket yaşanabileceği korkusu belirmişti. Santralin 4 Mart’ta işgal edildiği sırada yaşanan çatışmalarda tesisin eğitim binasında yangın çıkmış, itfaiyenin verdiği bilgilere göre Rus askerleri yangın söndürme ekiplerinin santrale girmesine saatler sonra izin vermişti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları